Marco Nannini launches Italian yachting operations after GOR

Gulf of La Spezia, Italy, July 2013

After a 14 day delivery from the UK to Italy, my dad and I docked at "Marina del Fezzano", the location I have chosen to set up my italian yachting operations, dedicated to offshore yacht sailing and racing using the Akilaria RC1 Class40 I sailed into second place at the 2011/2012 Global Ocean Race.  

Life after the GOR: Class40s, Minis and the idea of a Italian training camp...

 

WHAT HAVE I BEEN UP TO?

It's been a while since i last posted an update. When not rounding the Horn, I found the cold winter months are best spent in front of a cosy fire with a good glass of wine and good non-freeze-dried food. Following the Global Ocean Race (GOR) 2011/2012 I have been invited to several yacht clubs in Italy to hold talks about my adventure and tribulations on board my Class40 "Financial Crisis". I held talks in Torino, Padova, Verona, Vicenza, Molfetta, Meina, Lovere as well as for the Soroptimist club in Turin and the Rotary Club in Padova. Next week a further date on the calendar, 4th of April, in Genova, Italy and then onto Bologna in May.

Ideas for a Christmas present: a Class40 for less than £100k

If you've been a good boy this year why not treat yourself to a nice Christmas present, for less than 100k you could get yourself a fabulous Akilaria RC1 Class40, proven and reliable it is in fact probably the only 40ft racing boat in the world to have rounded Cape Horn twice in its five years of successful offshore racing. Third in the inaugural round the world Portimao Global Ocean Race 2008/2009, Second overall in the 2010 Round Britain and Ireland, campaigned in the pro circuit at the Route du Rhum 2010 and sailed triumphantly into Les Sables d'Olonne into second place overall at the 2011/2012 Global Ocean Race so much so that it was named Best British Yacht Overseas of the year by the RORC.

See you in Vicenza on the 26th November, Verona 27th, Padova 28th

Three talks is Vicenza, Verona and Padova on 26-27-28 November. See you there!

26 Novembre 2012 ore 21:00 - VICENZA

Sala del Capitolo, Palazzo del Monte di Pieta'
Piazza dei signori - Vicenza
Scarica la locandina di Vicenza

www.marconannini.com/Nannini_Vicenza26112012.jpg

 

27 Novembre 2012 ore 21:00 - VERONA
Sala Convegni Unicredit - Via Garibaldi 2, Verona
Scarica la locandina di Verona

www.marconannini.com/Nannini_Verona27112012.jpg

 

28 Novembre 2012 ore 21:00 - PADOVA
Palazzo Del Turismo - Centro Congressi
Via Scavi 14, 35036 Montegrotto Terme (PD)

Scarica la locandina di Padova

www.marconannini.com/Nannini_Padova28112012.jpg

After the wedding bells, a new series of talks about the Global Ocean Race will begin

On October 25th Ella and I got married in the stunning setting of Belfast City Hall and Belfast Castle, the celebrations are ongoing with a big party with my Italian friends tomorrow in Turin. Immediately after, however, it'll be time again to talk about the great ocean,  preparations are underway for a new series of talks about the Global Ocean Race. 

RORC names Financial Crisis (Marco Nannini) as best British Yacht Overseas

I am delighted to let you all know that the RORC has picked me for this year's Dennis P Miller Trophy for best British Yacht Overseas in recognition of my mostly self-funded Global Ocean Race campaign. I am very grateful. My trusty "Financial Crisis" has made it in the history books and it is a shame that she is for sale.

Class40 GBR41 - Financial Crisis is for sale (price reduction)

Following my successful Global Ocean Race campaign, taking 2nd overal, my Class40 named Financial Crisis is sadly for sale.

Launched in 2007, Financial Crisis is an Akilaria RC1 designed by Mark Lombard and built by MC-Tec and a Lorima carbon mast new in in 2011.

Strong, reliable, proven, excellent inventory, ready to race. 

For Sale at £99,000 + VAT ono

For further information call +393204093306 or email marco.nannini@yahoo.co.uk

 

Closing the circle

I'm finally back in London, I guess this really closes the circle. Yesterday Ella and I arrived in Haslar Marina in Portsmouth Harbour after a rather tough delivery. I must admit I'm really glad to be back, it's been a tough long past 10 months and after the great adventure some normality seems a real luxury.

Celebrating a circumnavigation in Les Sables D'Olonne

It's hard to believe I've been in Les Sables for 5 days since finishing the final leg of the Global Ocean Race, I had promised an update soon after arriving but the days have passed very quickly with all the celebrations, time spent with my family, with my fiancee Ella and a surprise visit from a group of friends from Italy. All in all the dust has not settled yet, I think it'll take some time for life to find its new pace after the Global Ocean Race but here I am, I can really say it now, I have circumnavigated the planet!!!

Konferencia v Janove, Class40, Mini a výcvik plavby na otvorenom mori

 

POZRIME SA NA ZEM Z OCEÁNU

Momentálne som v Taliansku, kde organizujem cyklus konferencí pod názvom „Oceán“. Mal som stretnutia v mnohých kluboch a inštitúciách hlavne na severe ale tiež v ostatných častiach Talianska, na ktorých som rozprával o mojej Global Ocean Race. Medzi posledné patrí stretnutie v Rotary Klube v Padove a konferencia v Klube talianskeho vojska v Janove. Mal som aj príležitosť dostať sa na more.

Koncom feberuára som so skupinou talianskych jachtárov zorganizoval Veleggiata alla scoperta dei Class40 (Zoznámte sa s loďou Class40), ktorá sa uskutočnila v Porto Venere v Ligúrii. Počasie bolo naozaj nepríjemné, bolo zima, dul silný vietor a dokonca husto snežilo, čo sa v tejto oblasti nestalo od roku 1985. Napriek tomu prišlo do prístavu 150 milovníkov jachtárstva, ktorí sa podľa rozvrhu nalodili na päť lodí Class40 a mali tak možnosť zoznámiť sa s loďou a vyskúšať si ju.

Mnohí z účastníkov sa zamilovali do tejto lode na prvý pohľad. V spolupráci s jedným lodiarom, ktorý vlastní presne takú loď akou som sa plavil ja počas Global Ocean Race, sme nalodili aj my veľa priaznivcov. Naďalej spolupracujeme. Možete sa s nami prísť plaviť do prístavu Portovenere(uscite in Class40) a zúčastniť sa s nami na niekoľkých regatách, ktoré sú plánované v Tyrrhenskom mori ako napríklad 151 Miglia (www.151miglia.it), ktorá štartuje 30. mája. Ak by ste chceli poznať kompletný kalendár, choďte na stránku www.marconannini.com/it/eventi alebo mi napíšte, pošlm vám bližšie informácie. 

AKO ĎALEJ?

Ťažko sa dá predpovedať čo prinesie budúcnosť, či budem v Taliansku alebo zase niekde vo svete. Momentálne nepripravujem žiadnu veľkú regatu, proteže by som asi ťažko zohnal dostatok financií potrebných pre takúto inciciatívu. Preto sa koncentrujem na konkrétnejšie aktivity a čakám, kým sa situáacia zmení. 

PROJEKT VÝCVIKOVÉHO STREDISKA Moja loď je ešte stále na predaj(vendita), chodí ju pozerať dosť záujemcov, ale dodnes som nedostal žiadnu konkrétnu ponuku. Ako alternatíva sa ukazuje aj hypotéza preplaviť loď do Talianska. Rozmýšľam nad tým, že by som založil výcvikové stredisko pre plavbu na otvorenom oceáne podľa francúzskeho modellu. Aby som dokázal realizovať takýto projekt, musím k tomu nájsť konkrétne zdroje a priestory. Východzím bodom by mohol byť nejaký Yacht Club alebo talianske námorníctvo, ktoré by poskytlo priestor na kotvenie viacerých lodí. Záliv La Spezia by bol perfektný, je to záliv, v ktorm je vždy vietor a zároveň je chránený pred búrkami. Okrem toho tu bola pôvodne základňa talianskej vojenskej aeronautiky a námorníctva, ktorá sa teraz presťahovala do Taranta, na juh Talianska. Ostalo tu mnoho teraz už opustených priestorov. Bol by som veľmi rád, keby sa mi podarilo nájsť partnerov na diskusiu a podporu, ktorá by mi umožnila postaviť takýto projekt na nohy.

KURZ METEORÓLÓGIE A BEZPEČNOSTI Okrem toho pripravujem ďalšie aktivity ako výučba priamo na mori ako aj kurzy a semináre. Inauguračný kurz je Kurz meteorológie (Meteorologia), ktorý sa bude konať 27. apríla v Marina di Fezzano (La Spezia). Nasledovať budú ďalšie kurzy ako napríklad kurz bezpečnosti a kurz navigácie v zlých meteorologických podmienkach.   REGATA MINI 6.50 Cez posledný víkend som sa zúčastnil na regate Arcipelato 6.50  so skíperom Američanom Jeffrey MacFarlane. Skončili sme na druhom mieste po neuveriteľnom nočnom dobrodružstve. Napíšem vám o tom podrobnejšie v najbližšej správe.

Pre ďalšie informácie ma môžete kontaktovať na adrese marco@marconannini.com alebo telefonicky na čísle +393204093306.

Záujemcovia zo Slovenska sú vítaní na všetkých mojich aktivitách. Pomôžeme vám zorganizovať pobyt tak, aby ste mali zabezpečené všetky vaše potreby. Preklady a požiadavky vám zabezpečí Maja, môžete ju kontaktovať na adrese majastrakova@yahoo.it alebo na tel. čísle +39 3394758919.